В памет на Маестро Коста Колев: ден, изпълнен с признателност, спомени и музика
На 30 май село Кортен се превърна в място на памет, признателност и преклонение пред делото на един от големите творци на българската народна музика – Коста Колев. Родното му село събра близки, приятели, колеги, фолклористи, общественици и жители на община Нова Загора, за да отдадат почит към човека, чиито песни и музика продължават да живеят в сърцата на поколения българи.
Най-вълнуващият момент от деня бе откриването на паметна плоча в чест на Маестрото – символичен знак на уважение и признателност към неговия изключителен принос за българската култура. Тя бе открита от кмета на община Нова Загора Галя Захариева, кмета на село Кортен Игнат Игнатов и съпругата на композитора Мария Лешкова. Г-жа Захариева припомни думите на Коста Колев, изписани върху паметната плоча: „Не съм роден благородник, но в творчеството си съм се стремял да изтъкна благородството на своя народ“. Тя сподели, че по-висше усещане за принадлежност към България не е чувала и че събитието е реализирано с много обич и признателност към човек, на когото дължим голяма част от преклонението си пред българския фолклор.
„Днес ще изразим дълбок поклон към делото на Коста Колев, но аз изразявам и своя поклон към всички вас, с които заедно ще дадем урок по родолюбие и урок по памет. Защото заедно отново доказваме,че не е важно къде си се родил, а колко големи са мечтите ти и колко сили имаш да ги последваш“, допълни тя.
Кметът на село Кортен Игнат Игнатов също изрази своята гордост и признателност. „Ние, жителите на село Кортен, имаме огромната чест да живеем в родното село на Маестрото Коста Колев и наша е задачата да помним и да разказваме за него. Коста Колев е най-ярката личност на Кортен и тази паметна плоча е малка благодарност към човека, накарал целия свят да чуе името на нашето село. Обещавам, че той няма да бъде забравен“, заяви г-н Игнатов.
Изключително емоционално бе словото на Мария Лешкова, която сподели лични спомени за своя съпруг. Тя благодари на кмета Галя Захариева, на Кметство Кортен и на читалищата в селото за грижата и уважението към паметта на Маестрото. Развълнувана, г-жа Лешкова си припомни честването на неговата 80-годишнина – един от най-съкровените спомени в живота ѝ, но призна, че днешните събития и всенародната признателност към делото му са създали нов, още по-незабравим момент в паметта ѝ.
След официалната церемония свещеноиконом Роман Чернев, в съслужение с иподякон Александър Йорданов, отслужи панихида за упокой на душата и вечна памет на Маестрото Коста Колев.
Особено тържествен момент бе връчването на почетни плакети на името на великия Коста Колев. Отличията бяха връчени от кмета Галя Захариева на: Мария Лешкова - тракийска народна певица, диригент, вокален педагог и съпруга на Коста Колев, Румяна Цинцарска - музикант, фолклорист и етномузиколог, гл. ас. д-р Николай Гурбанов към Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив (АМТИИ), Ансамбъл за народни песни и танци - Сливен (АНПТ) с директор Деян Митев, Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ - Котел с директор Мария Градешлиева, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, Оркестър за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов, НЧ „Светлина - 1872“ . с. Кортен, НЧ „Светлина - 2000“ , с. Кортен и на Кметство Кортен. Отличията бяха израз на признателност към хората и институциите, които пазят, развиват и предават на следващите поколения творческото наследство на Коста Колев, допринасяйки то да остане жива част от българската културна памет.
След което, в атмосфера на смирение и почит, присъстващите поднесоха цветя пред новооткритата паметна плоча.
Гостите имаха възможност да разгледат специално подредената фотоизложба, проследяваща житейския и творческия път на композитора. Снимките върнаха спомените за неговите срещи с изпълнители, сценични изяви, творчески успехи и незабравими моменти от богатия му професионален живот.
Вълнуваща част от програмата бяха срещата „Думи за Маестрото“ и прожекцията на откъси от документални филми, посветени на живота и творчеството на Коста Колев. Събитието се проведе в салона на Читалището в село Кортен и бе модерирано от гл. ас. д-р Николай Гурбанов от катедра „Теория на изкуствата“ към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив.
Със специалното участие на Мария Лешкова и Румяна Цинцарска присъстващите си припомниха не само забележителните творчески постижения на композитора, но и неговата всеотдайност към българската народна музика, обичта му към родния край и човешките качества, които го превръщат в една от най-значимите личности на българската фолклорна култура. Архивните кадри и споделените спомени създадоха емоционален разказ за неговия житейски и творчески път и още веднъж подчертаха огромния му принос към съхраняването и развитието на българското музикално наследство.
Достоен финал на деня бе тържествения концерт, който събра на една сцена млади таланти и утвърдени изпълнители. На сцената се изявиха възпитаници и професионални изпълнители, обединени от уважението към делото на Коста Колев - възпитаниците на НУФИ „Филип Кутев“ - Котел, изпълнителите на АНПТ - Сливен, Академичният народен хор към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, студенти от катедра „Хореография“ към Академията, Представителна фолклорна група „Неранза“ и Вокална група „Мъжки глас“ към НЧ „Напредък - 2001“, както и танцов състав „Балига“, с. Кортен с ръководител Росица Мангърова.
Със своите изпълнения участниците създадоха истински празник на българския фолклор и доказаха, че музикалното наследство на Коста Колев продължава да живее, да вълнува и да вдъхновява нови поколения изпълнители и почитатели на народното изкуство.
Събитието се превърна в достоен поклон пред паметта на Маестрото и още веднъж показа, че неговото име остава завинаги свързано с българската народна музика, с родния Кортен и с духовния живот на община Нова Загора.
