РЗИ-СЛИВЕН:КАК ДА СЕ БОРИМ С КОМАРИТЕ У ДОМА?
Комарите са малки кръвосмучещи насекоми, които се размножават до воден източник и се развиват в застояла вода и места с висока влажност и топлина.
Топлото и влажно време, което предстои, е подходящо за размножаването им. Комарите снасят яйцата си предимно във водна среда, от яйцата се излюпват ларвите и така тези насекоми се размножават.
Борбата с комари е комплексна и включва използването на локални средства за отблъскване и дезинсекционни препарати за саниране на терена и намаляване на популацията.
Местните власти са ангажирани да се извършват дезинсекционни обработки на обществени места (паркове, детски и учебни заведения и др.), но в частните имоти мероприятията се извършват от собствениците. РЗИ-Сливен препоръчва дезинсекционни обработки да започнат в началото на сезона, преди развитие на листна маса на растителността и преди повишаване на температурата на водата над 10 °С.
Създайте неблагоприятни условия на живот на комарите, за да се ограничи възникването на нова популация.
Окосете всички високи треви, бурени, храсти и ниски клони на дървета.
Поддържайте външните терени спретнати и лесни за често третиране.
Проверете дали някъде не се задържат локви за повече от ден. Ако това се случи, засипете ги с пръст.
Дренирайте или засипете с пръст ненужните малки водни източници в двора.
Премахнете всички възможни източници на застояла вода. Отстранете детски играчки и съдове, в които може да се събере и застои дъждовна вода.
Сменяйте всеки ден водата на птици, домашни и селскостопански животни.
Проверявайте водопроводи и системи за напояване за добро оттичане на водата.
Ако имате басейн, поддържайте го с почистване и хлориране дори ако не го ползвате в момента.
След дъжд, инспектирайте външните терени обстойно.
Проверявайте редовно за остатъци от вода външни саксии, керамични фигури, дворни вази, консервени кутии, гуми, улуци и други задържащи вода вещи. Изсипвайте редовно водата от чинийките под саксиите.
Поставете мрежи на прозорците.