Култура

Изложба на сливенския художник Иван Савов показва творческите му търсения като млад

снимка: БГНЕС

Изложба с картини на българския художник Иван Савов, рисувани в периода 1959 – 1964 г., показва творческите му търсения като млад, предава репортер на БГНЕС.

Домакин на изложбата е столичната галерия „Стубел”, а десетките платна, около 60 на брой, могат да бъдат видени до 8 февруари.

Всичко започва през миналата година, когато в родната си къща в Сливен авторът открива около стотина почти забравени живописни творби, по-голямата част от които са в малък формат. Естествено те носят белега на неговото творческо начало – по онова време авторът е едва 16-18 годишен.

„Тази изложба не беше предвиждана, а се появи спорадично. Обикновено всяка една изложба я замислям с определено послание. Тя винаги един център, около който се развива идеята за изложбата. Винаги съм смятал, че има смисъл човек да прави изложба, когато има какво да каже на публиката“, разказва Иван Савов.

За произведенията си той подчертава, че те носят отпечатъка на времето, в което са създадени – 60-те години на миналия век, а това период на разкрепостяване на темите и изразните средства в българското изкуство. Разнопосочни влияния се кръстосват в произведенията на оформящия се художник – отгласи от импресионизма и експресионизма, от движението „Родно изкуство“, от Славка Денева и Иван Кирков, с които го свързват близки приятелски връзки. Общият дух на тези картини завладява с наивния оптимизъм на младия човек и с вярата за едно бъдеще в изкуството.

„Нямах намерение да правя тази изложба, но при събирането на тези картини има едно намигване към едно време, което безвъзвратно си е отишло. То носи един емоционален заряд на един млад човек, който вярва в бъдещето и в това, което се надяваше да му се случи. От друга страна всички влияния, които се преплитат в тези картини, носят отпечатъка на времето. За българското изкуство 60-те години са знаменито време. Тогава се родиха много различни явления в живописта и се изгради най-силната група и ярка плеяда от български художници“, разказва още авторът.

Освен като художник, Иван Савов е известен на българската публика с изявите си като режисьор и сценограф. Роден в Сливен през 1944 година, той завършва Гимназията за приложни изкуства в София. Дълги години работи като главен художник на Русенската опера. Бил е главен художник и режисьор в Пловдивската и в Бургаската опера, режисьор и сценограф в Камерна опера-Благоевград, главен художник на Старозагорската опера. В творческата му биография са вписани над 250 сценографски проекта за оперни, балетни и драматични спектакли. От 1991 година започва да се занимава и с режисура. Оттогава е реализирал сценично 30 оперни заглавия, а негови спектакли са представяни в почти всички европейски държави, както и в Америка и Азия. Творби на Иван Савов са притежание на Национална художествена галерия, галериите в Сливен, Стара Загора, Русе и на многобройни частни колекции у нас и в чужбина. /БГНЕС