Любопитно

Спасиха малко соколче в Сливен

Спасиха малко соколче в Сливен

Експертите от Природен парк „Сините камъни“ оказаха помощ на малко бебе – Керкенез (Falco tinnunculus). Малкото соколче било донесено в дирекцията на парка по-рано днес от гражданин, който го намерил в Индустриална зона - гр. Сливен. Тъй като наоколо нямало дървета, той решил да го предаде в парковата дирекция.

Преди няколко дни, две бебета – таралежчета отново бяха спасени по подобен начин. Малките таралежи били донесени в парка от жител на Сливен, който се грижил за тях няколко дни след като е забелязал, че нямат родители, след което ги занесъл в парковата дирекция.

След като се убедили, че животните са в добро общо състояние, експертите ги изпратили в Спасителния център, където ще бъдат отгледани и вероятно отново пуснати в района, където са били открити.

Зачестилите случай на намерени малки, бедстващи животни и птици провокира разказа на Красимир Цуцов – гл. експерт „Биоразнообразие“ в ДПП „Сините Камъни“, който отговаря на въпроса:

КАКВО ДА НАПРАВИМ, КОГАТО НАМЕРИМ БЕДСТВАЩО ЖИВОТНО?

Ето какво споделя експертът: През годините, много хора са се обръщали към екипа на Дирекция на Природен парк „Сините камъни” с молба за помощ на бедстващи животни ( кукумявки, щъркели, костенурки, орли, лешояди, гарвани, бързолети, таралежи и т.н). Всичко това винаги ме е радвало и съм бил много благодарен на тези будни граждани! Преди да предприемем някакви действия, когато намерим животно, което лежи на земята или изглежда в привидно безпомощно състояние, трябва да си отговорим на няколко въпроса: Сигурни ли сме, че животното наистина е бедстващо? Какво можем да направим, без да му навредим? Към кого да се обърнем?

За да си отговорим точно и ясно на тези въпроси, искам да Ви споделя някои особености за бедстващите животни. Не всички животни, които виждаме и намираме са бедстващи. Все пак те си живеят сводно в природата, а някои от тях и в градска среда. Това, че щъркел стои зимата до не замръзнала река не го прави бедстващ. Ако е наранен, особено през зимата е нещо съвсем различно. Много хора смятат, че ако видят бебе птица, бозайник ( таралеж, зайче и т.н.) или влечуго ( най-често костенурки), то те непременно са бедстващи. Но често се оказва, че не е така. Но как е редно да постъпим?!

Често младите пилета, след определена възраст, започват да опознават света. Скачайки от клон на клон, може и да паднат на земята. В повечето случаи е най-добре да оставим пилето на близък и безопасен клон, в близост до гнездото. Родителите продължават да ги хранят и пазят. Бебетата бозайници не се пипат и взимат. Родителите им ще се погрижат за тях. Ако сте сигурни в леталния край на родителите, то тогава те са бедстващи! Костенурките са защитени! Изпитвам ужас когато видя сухоземна костенурка оглеждана в апартамент! Това са едни от най-бавно умиращите животни! Тяхното място е на свобода из любимите им местообитания. Та за тях можете да се обадите на Спасителният център за диви животни в Стара Загора, в Дирекция на Природен парк „Сините камъни” , РИОСВ – Стара Загора. Вярвам, че всеки един човек, който работи в системата на Изпълнителна агенция по горите и опазване на биологичното разнообразие, ще Ви помогне или поне ще Ви насочи!

Ако видите животно което е с видимо нараняване или имате съмнения, че е има опасност за живота му може да пишете или да се обадите в парковите дирекции. Важно е да знаете, че дивите животни пренасят болести и не трябва да се взимат, галят и т.н. Те не се пипат без ръкавици. Ако все пак вземем бедстващо животно, е необходимо да му дадем вода и храна. Вода се дава през ноздрата с капкомер. Има доста неща които трябва да знае човек, за да не вреди, а да помага.

В тази връзка, трябва да кажем, че не навсякъде могат да приемат такива животни. Основно това става в Спасителния център в Стара Загора и някои зоопаркове.

Искрено благодарим на хората, които ни се обаждат и са загрижени за бъдещето на природата. Надяваме се тази позитивна енергия да не угасва!